Öğrencilerin isteklerinden bir tanesi, öğretmenlerinin planlı olmaları. Planlı olan öğretmenlerin dersinde, eğlenerek öğrendiklerinden bahseden öğrencilerin en sevdiği dersin de iyi plan yapan öğretmenin dersi olduğu ortaya çıkıyor. Dersinin tasarımını iyi yapan öğretmen iyi bir sanatçıdır ve sanatıyla harikalar yaratabilir. Bazı öğretmenleri ders tasarımına yaklaştırmayan çeşitli bahaneler olabilir: Etkinlikler ile düzenlenen bir planın müfredatı aksatacağını düşünenler, anlatacağı konuları kafasında tasarlayan veya sınıf ortamına göre şekillendirenler, yaptığım planlar yönetimsel sınavlar veya tatiller sebebiyle uygulanamaz diyenler, tasarımı her sınıf ortamına ve her öğrenciye adapte edemeyenler, tasarımı oluşturmak için gereken zamanı bulamayanlar… Peki, tüm bunları düşünen öğretmenler öğrencilerin dersi ezberleyip geçtiklerini, anlayıp özümseyemediklerini fark edebiliyorlar mı? Öğrenciler sorguluyor: “Neden dersin çoğunda öğretmen konuşuyor, biz dinliyoruz? Bu derste çok yazı yazıyoruz, parmaklarımız ağrıdı, bu kadar yazmasak. Öğretmenin benim üzerimde hedefleri var ama ben bunun farkında değilim. Benim başarılı olup olmadığıma karar veren tek şey sınavlar mı? Bu öğrendiklerimi gerçek hayata uygulayabilir miyim?…”İyi hazırlanmış bir ders tasarımı, öncesinde çok fazla vaktinizi alacak belki ama sonrasında işinizi ne kadar kolaylaştırdığını gördüğünüzde, dersin akışını belirlediğinizde, öğrencilerin zilin ne zaman çalacağı ile değil de görevleri ne zaman bitireceğine odaklandığını fark ettiğinizde, zil çaldığında dersin bitmesini istemeyen teneffüse çıkmak için kapıya yönelmeyen öğrenciler ile karşılaştığınızda harcadığınız zamanı unutacaksınız.

Ders esnasında öğretmen yönergeleri öğrencilere anlattıktan, gruplara ayırdıktan, yaptığı planları hayata geçirdikten sonra artık öğrencilere rehberlik edecektir. Eğer teknolojiyi dersine entegre etmişse zaman zaman teknolojinin azizliğine de uğrayabilir. Bu aksaklıklar için ders tasarımınızda bir B planına yer vermelisiniz.

Ders tasarımını hazırlamadan önce hedeflerinizi iyi belirleyin, öğrencilerin bilgiye nasıl ulaşacaklarını çok iyi planlayın ve ders akışını merak etmelerini sağlayın, zamanı çok iyi ayarlayın ki hazırladığınız her şey zamanı iyi kullanamadığınız için çöpe gitmesin. İdeal bir öğrenme ortamı oluşturmak için etkinlikleriniz birden fazla duyu organına hitap etmeli ve öğrencilerin becerileri ile örtüşen bir yapıya sahip olmalıdır. Dersin sonunda öğrencilerin bu konudan ne öğrendiklerini küçük kağıtlara yazıp panoya asmalarını isterseniz aksaklıkları daha rahat görebilirsiniz.

Yaptığım tasarımları geliştirmemi ve eksiklerimin farkına varmamı sağlayan 1-2 Şubat 2017 tarihlerinde katıldığım “6 Adımda Profesyonel Gelişim” eğitimini düzenleyen tasarımcı öğretmen ekibine teşekkürü bir borç bilirim. Unutmamak gerekir ki eğitimi tasarlamak, geleceği tasarlamaktır.

Başak GÜN
Sosyal Bilgiler Öğretmeni
Florya Koleji

About Author

Leave A Reply