Ondalık Gösterim Ders Planı

Ders Hakkında Bilgiler

Ondalık gösterimin kesrin farklı bir ifade biçimi olduğunu fark eder.

Paydası 10,100 veya 1000 olan kesir modelleri ile etkinlikler yapar.

Ondalık gösterimleri okur.

Ondalık gösterimleri kesirlere çevirir.

Bilgisayar

Projeksiyon

Ders Paketi

Ders paketindeki kâğıtları çıktı aldıktan sonra öğrenci sayısı kadar kesin. (Uzaktan eğitim sürecinde ise tek tek kopyalanabilir)

Ders Planı

Derse ısınmak için, eğer sınıfınızda modeller varsa, öğrencilerin bazı kesirleri modeller üzerinde göstermesini isteyin.

Eğer sınıfınızda model yoksa, madenî paralar ile gösterebilirsiniz (örneğin 1.5 lira).

Daha sonra bir doğru üzerinde kesirleri gösterebilirsiniz.

Böylece öğrenciler önceki bilgilerini hatırlayıp bu derste öğreneceklerini daha kolay içselleştirmiş olacaklar.

Bu adımda öğrencilere slayt gösterisi ile konuyu sunun. Öğrencilerin konuyu gerçek hayattaki durumlar ile bağdaştırması önemlidir, sık sık gerçek hayattan örnekler vermeye çalışın. Sunumu soru-cevap şeklinde yaparsanız öğrencilerin dikkatini daha fazla tutabilirsiniz.

Bu adımda öğrencilere şunları hatırlatın:

  1. Kesirlerin virgül kullanılarak ifade edilmesine ondalık gösterim denir.
  2. Paydası 10, 100, 1000 olan kesirler ondalık gösterim olarak ifade edilebilir. Ondalık gösterimde virgül, tam bölüm ile kesir bölümünü ayırır.
  3. Paydası 10 olan kesirlerin ondalık gösterimlerinde virgülden sonra 1 basamak, paydası 100 olan kesirlerin ondalık gösterimlerinde virgülden sonra 2 basamak, paydası 1000 olan kesirlerin ondalık gösterimlerinde virgülden sonra 3 basamak, bulunur.
  4. Ondalık gösterim okunurken; önce ondalık gösterimin tam bölümündeki sayı okunur ve arkasından “tam” sözcüğü söylenir, daha sonra kesir bölümü bir basamaklı ise “onda”, iki basamaklı ise “yüzde”, üç basamaklı ise “binde” sözcüğü söylenir ve kesir kısmındaki sayı okunur.
  5. Ondalık gösterimleri kesir olarak yazarken; ondalık gösterimin tam kısmı kesrin tam kısmına yazılır. ondalık gösterimin kesir kısmındaki sayı kesrin payına yazılır. ondalık gösterimin kesir kısmındaki basamak sayısına göre paydaya 10, 100 veya 1000 yazılır.

Bu adımda kart oyununu oynatabilirsiniz. Eğer öğrencileriniz önceki adımda sunum sırasında dikkatlerini kaybederse, sunumda bulunan "Bölüm 1"i bitirdikten sonra bu oyuna geçebilir, oyun bittikten sonra ise sunumu tamamlayabilirsiniz.

Dersten önce kestiğiniz kartları karıştırın ve öğrencilere bunları bir poşette sunun (yoksa kaybolabilir) daha sonra öğrencileri ikişerli gruplara bölün. (Uzaktan eğitim sürecinde bu etkinlik grupları farklı odalara atayarak yapılabilir)

Öğrenciler kartları yüzleri kapalı şekilde sıraya koymalı ve iki sütunu farklı yerlerde gruplamalıdır. İlk öğrenci ilk sütuna ait bir kart seçmeli, daha sonra diğer sütundan kart seçmeli; eğer kartlar eşleşiyorsa kartları kendi hanesine koyabilir. Eğer eşleşmiyorsa, diğer öğrencinin sırasıdır. Klasik bir hafıza oyunu.

Bu adımda ise Ders Paketinde bulunan son etkinliği öğrencilere dağıtın. Öğrencilerin öğrendiklerini bu kâğıda aktarması, ne öğrendiklerinin farkında olmasına ve bağımsız öğrenmelerine yardımcı olacaktır. (Uzaktan eğitim sürecinde bunu öğrenciler daha kolay yapabilir.)

Ders Materyalleri

Bu sunumu dersinize göre düzenlemek için Ders Paketi > İndir bağlantısını takip ederek ulaşabilir, bilgisayarınıza indirdikten sonra dersinize göre düzenleyebilirsiniz.
Ders Paketini İndir

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!