Üçgenin İç Açıları Ders Planı

Ders Hakkında Bilgiler

Üçgen ve dörtgenlerin iç açılarının ölçüleri toplamını belirler ve verilmeyen açıyı bulur.

Açı ölçer

Makas

Ders Planı

Bu ders, 5. Sınıf Matematik öğretim programı kazanımlarına göre (M.5.2.2.3) dikdörtgen, paralelkenar, eşkenar dörtgen ve yamuk konularından sonra geldiği için, ilk birkaç dakikayı bu geometrik şekillerden bahsederek geçirebilirsiniz. Bu geometrik şekillerin iç açılarından, temel elemanlarından vs. bahsedebilirsiniz.

Daha sonra üçgenin iç açılarının toplamının ne olduğunu sorun. Neden 180° olduğunu ve her zaman 180° olup olmadığını sorun.

Bunu öğrencilerin kendilerinin keşfetmesi için bir kâğıda üçgen çizeceklerini belirtin (üçgenin özelliklerini; eşkenar, ikizkenar, çeşitkenar vurgulamanız gerekebilir). Öğrencilerden bir kâğıda birkaç üçgen çizmelerini söyleyin ve daha sonra açılarını bir açı ölçer yardımı ile ölçmelerini isteyin. Ölçtükleri açıyı defterlerine yazsınlar.

Eğer tüm sınıfa açı ölçerin üçgen açısını ölçmek için nasıl kullanılacağını göstermek istiyorsanız bu videoyu kullanabilirsiniz.

Öğrenciler üçgenin açılarının toplamının 180° olduğunu öğrendikten sonra, bunun üçgen açılarının hesaplamalarında işimizi nasıl kolaylaştırdığını açıklamamız gerekir. Bunun için Materyaller bölümünde bulunan ilk etkileşimli materyali kullanabilir, birkaç problem yaratıp öğrencilerin verilmeyen açıyı bulmalarını isteyebilirsiniz.

Bu materyal, öğrencilerin bu bilginin geometri işlemlerinde işimizi kolaylaştıracağını görmesi açısından çok faydalı olabilir. Eğer isterseniz burada bir gösterim yaptıktan sonra deftere de birkaç problem yazdırabilirsiniz.

Dersi kapatırken, öğrencilere bir üçgene eklenecek bir paralel doğru ile üçgenin iç açılarının toplamına ulaşabileceğimizi anlatın. Bunun için ise ikinci etkileşimli materyali kullanabilirsiniz.

Bu etkileşimli materyal ile sunum yaptıktan sonra, tahtaya bir üçgenin iç açılarının toplamının neden 180° olduğunu gösterebilirsiniz. Daha sonra Materyaller bölümündeki videoyu tahtaya yansıtabilir ya da ispatı tahtaya bir üçgen çizerek adım adım öğrencilere gösterebilirsiniz. Böylece öğrenciler, üçgenin neden 180°'ye sahip olması gerektiğini anlayabilir.

Ayrıca ispatı açıkladıktan sonra, öğrencilere gerçek matematikçilerin her zaman bir problemi enine boyuna incelediğini vurgulayabilirsiniz. Ayrıca bu konu öğrencilerin dikkatini çekerse, bu toplamın günlük hayatta hayatımızı kolaylaştırdığını vurgulamak için aşağıdaki küresel üçgeni gösterebilirsiniz.


Ders Materyalleri

Üçgenin İç Açıları İspat Videosu

Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!