Makale Görseli

Düşün Eşleş Paylaş Tekniği Nedir

Düşün eşleş paylaş, bir işbirlikli öğrenme yöntemi kapsamına giren, öğrencinin hem bağımsız hem de grup öğrenmesini destekleyen bir tekniktir. Bu teknikte öğrenciler birlikte çalışarak bir sorunu çözer ya da bir görevi yerine getirir. Hem bireysel hem de grup öğrenimini desteklediği için önemli bir teknik sayılabilir. Bu teknikte öğrenciler anlamadıkları noktaların üzerinde düşünmek için veya fikirlerini organize etmek için soru üzerinde sessizce düşünür ve not alır. Daha sonra diğer arkadaşları ile bu fikirlerini paylaşır ve böylece arkadaşları ile iletişimini güçlendirir ve kendi düşüncelerini ifade etme yetisini pekiştirir. Düşün eşleş paylaş:

 • Derse katılımı artırır
 • Öğrencilerin dikkatini çeker
 • Öğrencilerin okuma parçalarını kavramasına yardımcı olur
 • Öğrencilerin kendi fikirlerini ifade etmesine yardımcı olur
 • Öğrenciler fikirlerini arkadaşları ile paylaştıkları için sınıf içindeki iletişimi güçlendirir
Ayrıca bu teknik, sessiz öğrencilerin bile kendi düşüncelerini ifade etmesine yardımcı olur. Çünkü öğretmen-öğrenci ilişkisi sınıf ortamında bazı öğrenciler için stresli olabilir. Sınıfa direkt olarak soru sorduğunuz zaman asla fikirlerini söylemeyen öğrenciler bazen arkadaşlarının yanında daha rahat oldukları için onlara ilginç fikirlerini açıklayabilir ve böylece düşüncelerini açığa vurmuş olur.

Düşün Eşleş Paylaş Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Düşün eşleş paylaş tekniğini öğrencilerin bir sorun üzerinde ortak çalışması gerektiği zaman kullanmak idealdir. Kullanım adımlarını ise şöyle sıralayabiliriz:

 1. Sorunu belirleyin, öğrencilerin sorunu çözmesine yardımcı olacak anahtar sözcükleri seçin
 2. Tekniğin amacını belirleyin ve öğrencilerin konu hakkında konuşması için yönergeleri not alın
 3. Öğrencilerin bu tekniği istenen şekilde kullanması için belirlediğiniz sorun ile bu tekniğin nasıl kullanılacağını öğrencilere açık bir şekilde anlatın
 4. Öğrenciler tekniği uygulamaya başladıktan sonra onları gözlemleyin ve yardımcı olun:
  1. D: (Düşün) Konu hakkında ilgi çekici bir soru sorun. Bu soru öğrencilerin tek başına düşünüp bir sonuca varabileceği bir soru olmalıdır.
  2. E: (Eşleş) Öğrenciler yanlarındaki arkadaşları ile eşleşir ve soru üzerinde fikir alışverişinde bulunurlar
  3. P: (Paylaş) Öğrenciler eşleri ile paylaştığı düşüncelerini üç ya da dört kişilik gruplar ile paylaşır ve kesin sonuçlara grup olarak ulaşırlar.
  4. Kesin sonuçlara ulaşıldıktan sonra, öğrenci gruplarının vardığı sonuçları tüm sınıf ile paylaşmasını isteyebilirsiniz.
İpucu: Öğrencilerin sonuçlarını akıllı tahtaya yansıtmasını isteyebilirsiniz, böylece dersi eğlenceli bir hâle getirebilirsiniz.

Boş Düşün-Eşleş-Paylaş Şablonu

Bu tekniği kolayca kullanmak için yönerge içeren şablona buradan ulaşabilirsiniz. Sol üst köşeden Dosya > İndir yolunu kullanarak dosyayı indirebilirsiniz.

Örnekler Düşün eşleş paylaş tekniğini örnekler üzerinden anlamak daha kolay olabilir. Şimdi bazı derslerde bu tekniğin nasıl uygulanabileceğine bakalım:

Türkçe

Soyut bir şiiri okuduktan sonra, "Şairin bu şiiri yazma amacı nedir?" gibi bir soru sorup, öğrencilere yeterli süre verdikten sonra tüm fikirleri sınıf ortamında paylaşabilir ve fikirler üzerinde tartışmalarda bulunabilirsiniz.

Matematik

Birden fazla doğru cevabı olan bir problemi bu teknik ile çözdürebilirsiniz, bu bir sözel problem, mantık veya örüntü problemleri olabilir. Bu teknik, öğrencilerin bu problemi çözmeye nasıl yaklaştıklarını ortaya çıkarmak için de kullanılabilir.

Sosyal Bilgiler

Ünite hakkında açık uçlu bir soru sorarak başlayabilirsiniz: "Kurtuluş savaşı hakkında ne biliyorsunuz?" öğrenciler bu soru hakkında düşünürken, daha özel bir soru sorabilirsiniz: "Manda ve himayenin reddinin günümüze etkileri nelerdir? Eğer kabul edilseydi şu an ülkemizde ne değişik olurdu?".

Fen Bilimleri

Bunu bir deney yapmadan önce ya da Matematik gibi bir sorunu çözmeden önce kullanabilirsiniz. Örneğin yoğunluklar konusunda deneyden önce hangi öğenin batmayacağı hakkındaki düşüncelerini sınıfı ikna etmeye çalışarak sunabilir. Düşün Eşleş Paylaş Tekniğini Farklılaştırmak Farklılaştırılmış öğretim sınıfta öğrencilerin farklı yeteneklerini açığa çıkarması için önemli bir stratejidir. Düşün eşleş paylaş tekniğini kullanırken farklılaştırılmış öğretime uygun hareket etmek istiyorsanız:
 • Gruplara bölerken öğrencilerin özelliklerini (okuma yetenekleri, dikkat yetenekleri, dil bilgisi) göz önünde bulundurun.
 • Eğer sınıfınız uygun ise öğrencilerin kendi eşlerini seçmelerine izin verebilirsiniz.

Çıkabilecek Zorluklar

Eğitimin her adımında olduğu gibi bu tekniği de uygularken bazı zorluklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Bunlardan bir tanesi her öğrenciyi güdüleyememek olabilir. Bazı öğrenciler bu gibi etkinliklerin içinde olmak istemeyebilir. Bunun için öğretmenin sınıfın, tabir uygunsa, nabzını tutup, öğrencilerin böyle bir etkinliğe katılmak isteyip istemeyeceğini önceden sezebilir. Böyle durumlarda eğer uygun görürseniz düşün eşleş paylaşın sonunda üretilecek grup çalışmasını ödüllendirebilir ya da sınıfta hafif bir rekâbet ortamı yaratabilirsiniz.


Yorumlar

Hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu yazan siz olun!